Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Tüm Rekatları
08 Temmuz 2024

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Tüm Rekatları

Yatsı Namazı

Yatsı Namazı, İslam dininde günlük beş vakit namazın sonuncusudur ve toplamda 13 rekât olarak kılınır. Bu namaz, 4 rekât ilk sünnet, 4 rekât farz, 2 rekât son sünnet ve 3 rekât vitir namazı şeklinde kılınarak tamamlanır.

Yatsı Namazının 4 Rekât İlk Sünneti Kılınışı

İlk Sünnetin 1. Rekâtı

Niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının 4 rekât ilk sünnetini kılmaya" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak "Sübhâneke" okunur. Ardından Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur ve "Amin" denir. Bir namaz suresi okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Sübhâne Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Bu şekilde birinci rekât tamamlanmış olur.

İlk Sünnetin 2. Rekâtı

Ayakta eller bağlanarak Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. "Amin" denir. Fatiha'dan sonra bir namaz suresi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Sübhâne Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyatta, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik duaları okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Bu şekilde ikinci rekât tamamlanır.

İlk Sünnetin 3. Rekâtı

Eller bağlanarak "Sübhâneke" okunur. Ardından Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur ve "Amin" denir. Bir namaz suresi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhâne Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Bu şekilde üçüncü rekât tamamlanır.

İlk Sünnetin 4. Rekâtı

Ayakta eller bağlanarak Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. "Amin" denir. Fatiha'dan sonra bir namaz suresi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Sübhâne Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Sübhâne Rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce hafifçe sağa çevrilerek "Es selamu aleyküm ve rahmetullah" diyerek selam verilir. Daha sonra baş hafifçe sola çevrilerek "Es selamu aleyküm ve rahmetullah" diyerek selam verilir ve yatsı namazının dört rekâtlık ilk sünneti tamamlanmış olur.

Yatsı Namazının 4 Rekât Farzının Kılınışı

Yatsı Namazının Farzının 1. Rekâtı

Yatsı namazının farzına sünnetinde olduğu gibi niyet edilerek başlanır. "Niyet Ettim Allah Rızası İçin Yatsı Namazının Dört Rekât Farzını kılmaya" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak "Subhaneke" okunur. Ardından "Euzü Besmele" çekilerek Fatiha okunur ve "Amin" denir. Ardından namaz surelerinden bir tane okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Subhane Rabbiye'l Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır.

Yatsı Namazının Farzının 2. Rekâtı

Ayakta eller tekrar bağlanarak "Euzü Besmele" çekilir. Ardından Fatiha okunur ve "Amin" denir. Ardından namaz surelerinden bir tanesi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Subhane Rabbiye'l Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir ve doğrulunca "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyatta Ettehiyyatü duası okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır ve üçüncü rekâta başlanır.

Yatsı Namazının Farzının 3. Rekâtı

Ayakta eller tekrar bağlanarak "Euzü Besmele" çekilir. Ardından Fatiha okunarak "Amin" denir ve rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Subhane Rabbiye'l-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir. Secdeden "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır ve üçüncü rekât tamamlanmış olur.

Yatsı Namazının Farzının 4. Rekâtı

Ayakta eller bağlanarak "Euzü Besmele" çekilir. Ardından Fatiha okunarak "Amin" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Subhane rabbiyel azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir, secdede üç defa "Subhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek "Es Selamu Aleyküm ve Rahmetullah" denir ve selam verilir. Daha sonra baş sola çevrilerek "Es Selamu Aleyküm ve Rahmetullah" denir ve yatsı namazının dört rekât farzı tamamlanmış olur.

Yatsı Namazının 2 Rekât Son Sünnetinin Kılınışı

Yatsı Namazının Son Sünnetinin 1. Rekâtı

Niyet edilerek iki rekâtlık son sünnet kılınmaya başlanır. "Niyet Ettim Allah Rızası İçin Yatsı Namazının İki Rekât Son Sünnetini Kılmaya" denir ve tekbir getirilerek eller bağlanır. Eller bağlandıktan sonra "Sübhâneke" okunur ve sonra "Euzü Besmele" çekilir. Ardından Fatiha okunarak "Amin" denir. Fatihanın ardından bir namaz suresi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğruluktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır, secdede üç kere "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır.

Yatsı Namazının Son Sünnetinin 2. Rekâtı

Ayakta eller bağlanarak "Euzü Besmele" çekilir. Ardından Fatiha okunarak "Amin" denir ve bir namaz suresi okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa varılır. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel Azim" denir. Ardından doğrulunur ve doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyatta Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek "Es Selamu aleyküm ve rahmetullah" denir ve selam verilir. Daha sonra baş sola çevrilerek "Es Selamu aleyküm ve rahmetullah" denir ve iki rekâtlık son sünnet tamamlanır.

3 Rekât Vitir Namazı

Vitir Namazının 1. Rekâtı

Niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için vitir namazını kılmaya" denir ve tekbir getirilir. Eller bağlanarak "Sübhâneke" okunur. "Sübhâneke"den sonra "Euzü Besmele" çekilerek Fatiha Suresi okunur. Ardından bir namaz suresi okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Namazın Mekruhları Nelerdir?

Namazın Mekruhları Nelerdir?

2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Kuşluk Namazı Vakti Ne Zamandır?

Kuşluk Namazı Vakti Ne Zamandır?

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam Namazı Kaç Rekat

Namaz Elbisesi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Namaz Elbisesi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Güncel

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Güncel

Teheccüd Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Güncel

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Zammı Sure Okunuşları ve Anlamları

Zammı Sure Okunuşları ve Anlamları

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kamet Nedir ve Nasıl Getirilir?

Kamet Nedir ve Nasıl Getirilir?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Yolcu Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Yolcu Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Namaz Başörtüsü

Namaz Başörtüsü

Namaz Kimlere Farzdır

Namaz Kimlere Farzdır

Ezan Sözleri ve Okunuşu

Ezan Sözleri ve Okunuşu

Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?

Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?

Öğle Namazı Rekatları

Öğle Namazı Rekatları

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazın Farzları Nelerdir?

Tövbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Tövbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namazın Önemi

Namazın Önemi

Cuma Namazının Fazileti

Cuma Namazının Fazileti

Namaz ile İlgili Hadisler

Namaz ile İlgili Hadisler

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Tüm Rekatları

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Tüm Rekatları

Şafi Mezhebine Göre Namaz Nasıl Kılınır?

Şafi Mezhebine Göre Namaz Nasıl Kılınır?

Öğle Namazının Kılınışı

Öğle Namazının Kılınışı

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır