İkindi Namazı Nasıl Kılınır? Sünnetleri ve Farzları
06 Temmuz 2024

İkindi Namazı Nasıl Kılınır? Sünnetleri ve Farzları

İkindi Namazı

İkindi Namazının Önemi ve Vakti

İkindi namazı, İslam dininde günlük beş vakit namazdan biridir. Bu namaz, öğle ve akşam namazları arasında kılınır ve Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir. İkindi namazı, önce 4 rekât sünnet, ardından 4 rekât farz olarak toplam 8 rekât kılınır. Diğer vakit namazları gibi, ikindi namazını da vaktinde kılmak büyük sevap kazandırır. İkindi ezanı okunduktan sonra, akşam ezanına 45 dakika kalana kadar kılınabilir. Son 45 dakikalık süre, kerahat vakti olarak kabul edilir ve bu vakitte ikindi namazı kılınmaz. Vaktinde kılınan namazın sevabı her zaman daha fazladır.

İkindi Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi Namazı Sünneti

  • İlk Rekat: Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının dört rekât sünnetini kılmaya deyip namaza başlanır. Allahu Ekber deyip eller bağlanır. Subhaneke okunur. Ardından Euzü Besmele çekilir. Besmelenin ardından Fatiha okunur. Bir zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunduktan sonra Allahu Ekber deyip rükûa eğilinir. Rükûda üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh ve Rabbena lekel hamd dedikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala dedikten sonra Allahu Ekber deyip doğrularak oturulur. Tekrar Allahu Ekber deyip secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala dedikten sonra Allahu Ekber diyerek ikinci rekata geçilir.
  • İkinci Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha ve ardından bir zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunur. Allahu Ekber deyip rükûa eğilip üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala denir. Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü, Salli Barik okunur. Allahu Ekber diyerek üçüncü rekat için hiç beklenmeden ayağa kalkılır.
  • Üçüncü Rekat: Besmele çekilip Fatiha okunur. Zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunduktan sonra Allahu Ekber deyip rükûa gidilir. Rükû ve secde tıpkı ilk rekatta olduğu gibi tamamlandıktan sonra dördüncü rekat için beklemeden ayağa kalkılır.
  • Dördüncü Rekat: Besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunduktan sonra Allahu Ekber deyip rükûa eğilip üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh ve Rabbena lekel hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala dedikten sonra Allahu Ekber diyerek doğrularak oturulur. Allahu Ekber deyip oturduktan sonra Ettahiyyatü, Salli, Barik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Önce sağa sonra sola Es Selamu Aleykum ve Rahmetullah diyerek selam verilir.

İkindi Namazı Farzı

  • İlk Rekat: Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının dört rekât farzını kılmaya denir. Allahu Ekber deyip eller bağlanır. Subhaneke okunur. Ardından Euzü Besmele çekilir. Besmelenin ardından Fatiha okunur. Bir zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunduktan sonra Allahu Ekber deyip rükûa eğilinir. Rükûda üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh ve Rabbena lekel hamd dedikten sonra tekrar Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala dedikten sonra Allahu Ekber deyip doğrularak oturulur. Tekrar Allahu Ekber deyip secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala dedikten sonra Allahu Ekber diyerek ikinci rekata geçilir.
  • İkinci Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha ve ardından bir zamm-ı sure veya Kur'an'dan en az üç ayet okunur. Allahu Ekber deyip rükûa eğilip üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala denir. Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü okunur. Allahu Ekber deyip hiç beklemeden üçüncü rekat için ayağa kalkılır.
  • Üçüncü Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Allahu Ekber deyip rükûa gidilir. Rükû ve secde ilk rekatta olduğu gibi tamamlandıktan sonra dördüncü rekat için beklemeden ayağa kalkılır.
  • Dördüncü Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Allahu Ekber deyip rükûa eğilip üç defa Subhane Rabbiyel Azim denir ve rükûdan kalkılır. Semi Allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd dedikten sonra Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir. Üç defa Subhane Rabbiyel Ala denir. Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü, Salli, Barik, Rabbena Atina, Rabbenağfirli duaları okunur. Önce sağa, sonra sola Esselamu Aleykum ve Rahmetullah diyerek selam verilir. Tesbihat ve dua edilerek ikindi namazı tamamlanır.

İkindi Namazının Faydaları ve Faziletleri

İkindi namazı, Müslümanların günlük hayatında manevi bir huzur ve düzen sağlar. Allah'ın rızasını kazanmak, günahların affedilmesine vesile olmak ve cennet müjdesine erişmek gibi pek çok manevi faydası vardır. Ayrıca, düzenli olarak kılınan namazlar, bireyin disiplinli ve sorumlu bir yaşam sürmesine katkı sağlar. İkindi namazının vaktinde ve huşu içinde kılınması, dünya ve ahiret saadetine ulaşmak adına büyük bir adım olarak kabul edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazın Farzları Nelerdir?

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Duha Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Duha Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Hacet Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Hacet Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namazda Okunacak Dualar

Namazda Okunacak Dualar

Güncel

Namazın Önemi

Namazın Önemi

Güncel

Cuma Namazının Fazileti

Cuma Namazının Fazileti

Güncel

Gerdek Gecesi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Gerdek Gecesi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Akşam Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Kaza Namazı Hesaplama

Kaza Namazı Hesaplama

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Namaz Kimlere Farzdır

Namaz Kimlere Farzdır

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?